Stowarzyszenie Saperów Polskich

Koło nr.28 w Łodzi

Menu

16.04.2010

Święto Sapera

W dniu Święta Sapera 16 kwietnia 2010 roku członkowie naszego Koła, jak co roku udali się do Warszawy pod pomnik Chwała Saperom, aby oddać hołd i uczcić pamięć żołnierzy – saperów, którzy poświęcili swoje życie w walce z zardzewiałą śmiercią. Pod pomnikiem zebrały się delegacje Zarządu Inżynierii Wojskowej SG WP, jednostek Wojsk Inżynieryjnych WP, uczelni wojskowych i ośrodków szkolenia, kół Stowarzyszenia Saperów Polskich, młodzieży szkolnej oraz mieszkańcy stolicy. Uroczystości nadano skromniejszą niż zwykle oprawę ze względu na trwającą żałobę narodową spowodowaną tragicznym wypadkiem lotniczym pod Smoleńskiem dn. 10 kwietnia. Z tego powodu, w uroczystościach wyjątkowo
nie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych jak i Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie było również kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uroczystość prowadził Szef Zarządu Inżynierii Sztabu Generalnego gen. bryg. Janusz Lalka.

Po powitaniu gości i krótkim okolicznościowym przemówieniu gen. Lalka odznaczył saperów - weteranów medalem „Za rozminowanie kraju”. Wśród odznaczonych znaleźli się również członkowie naszego koła. Medalem  „Za rozminowanie kraju” zostali wyróżnieni:

       mjr Kazimierz Kozicki
 mjr Marian Żesławski       
 
mjr Zenon Popławski

Pośmiertnie na wniosek członków koła odznaczono – śp. majora  Mariana ŻESŁAWSKIEGO, który zginął śmiercią tragiczną w dn. 23. 06. 1972 r. podczas akcji oczyszczania Lasu Łąckiego z materiałów niebezpiecznych.
W imieniu rodziny medal odebrał syn majora. Również pośmiertnie odznaczono śp. Majora Kazimierza Kozickiego dla którego medal odebrała żona.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń, przedstawiciele delegacji uczestniczący w uroczystości złożyli wieńce i kwiaty na płycie pomnika. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do kolejnej części pomnika na Płytę Czerniakowską gdzie również złożono wieńce i kwiaty kończąc tym samym oficjalną część obchodów Święta Sapera.

Po zakończeniu uroczystości pojechaliśmy do centrum miasta, gdzie po krótkim spacerze Krakowskim Przedmieściem udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Ze względu na ograniczony czas pobytu w Warszawie zwiedziliśmy ekspozycję malarstwa polskiego, mieliśmy okazję zobaczyć wybitne dzieła Jana Matejki, Józefa  Chełmońskiego, Władysława Podkowińskiego, Wojciecha Gersona, Józefa Mehoffera, Henryka Siemiradzkiego, Wojciecha Kossaka. Po zwiedzeniu muzeum, pełni wrażeń powróciliśmy do Łodzi.

Korespondent Koła Nr 28
         SSP w Łodzi